Çifte cinayete neden olan 27 milyon dolarlık yat şimdi de kritik bir soruşturma ile gündemde

Kamuoyunun yakından tanıdığı isimlerin de yer aldığı soruşturma Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Soruşturma dosyasına göre, Altunbaş Turizm Yatırım Denizcilik şirketinin sahipleri, kendilerine ait 58 metre boyundaki Egeria isimli yatı devredip karşılığımda gayrimenkul almaya karar verdi. Altunbaş Ailesi, yaptıkları araştırma sonrası Nef İnşaat’ın Ataköy’deki bir projesinde karar kıldı.

YATA KARŞILIK 8 DÜKKÂN ALINDI
Taraflar yaptıkları bir dizi görüşme sonrası devri yapılacak yatın değeri ile alınacak 8 dükkân için anlaşmaya vardı. Toplam 3 bin 700 metrekarelik 8 dükkânın değeri 25 milyon 721 bin dolar olarak belirlendi. Taraflar el sıkıştı, yatın devri Hasan Peker’in şirketine yapıldı.


İki kişinin ölümüne neden olan lüks yat, kritik bir soruşturmaya da neden oldu.

ŞAHİNLER’İN ADAMLARI DEVREDE
Bu aşamadan sonra kritik bir dizi gelişme yaşandı. ‘Şahinler’ suç örgütü dosyasında tutuklanan Hasan Akdeniz, Salih Yiğiner, Emrah Topal ve Necmettin Şafak Gerçin’in de aralarında olduğu bazı kişiler devreye girdi. İddiaya göre, şirket yetkililerinin de yönlendirmesi ile Altunbaşlar’a satılan mülkler bu kişilere devredildi.

SEDAT ŞAHİN KEFİL OLDU!
Dosyaya göre, Emrah Topal‘a devri yapılan dükkânların ödemesi için suç örgütü lideri Sedat Şahin de kefil oldu. Ancak, Topal söz konusu dükkânlar için ödemeyi yapmadı. Gönderilen ihtarnamelere rağmen sonuç değişmedi. Bu süreçte, Topal’a devri yapılan dükkânlar üçüncü kişilere satıldı.


Çete lideri Sedat Şahin, Emrah Topal’a yapılan devirde kefil olarak yer aldı.

SUSURLUK HÜKÜMLÜSÜ DEVREDE
Bu aşamadan sonra Altunbaş Ailesi, Egeria’nın iadesini istedi. Ancak bu da mümkün olmadı. Bu durum 20 Aralık 2021 akşamı Kalamış’taki bir restoranda meydana gelen silahlı çatışmaya da zemin sundu. Edinilen bilgilere göre Altunbaş Ailesi’nin özel korumalığını yapan Susurluk davası hükümlüsü eski özel harekât polisi Ziya Bandırmalıoğlu girdi. Bandırmalıoğlu, temasa geçtiği Hasan Akdeniz dahil bir dizi kişiye, yatın iadesi için ‘baskı’ kurmaya başladı.

‘YAT GÖRÜŞMESİ’ KANLI BİTTİ
Şahinler suç örgütü ile hareke ettiği bilinen Hasan Akdeniz de, Fuat Çakır ile temasa geçti ve bu kişiden devreye girmesini istedi. Fuat Çakır ve kardeşi Ayhan Çakır, Kalamış’ta gittikleri restorana Ziya Bandırmalıoğlu’nu görüşmeye çağırdı. Bandırmalıoğlu beraberinde emekli polis Şahin Aslan ile görüşme yerine gitti. Görüşme esnasında çıkan tartışmada her iki taraf da silahlarını çekti. Bandırmalıoğlu ve Aslan öldürüldü.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ
Bu süreçte, yatın sahibi konumundaki Altunbaş Turizm Yatırım Denizcilik ve Çınar Yatırım Denizcilik adına, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunuldu. Savcılık başvurusunun şüpheli listesinde 2 şirket ve 15 kişi yer aldı. Başvuruda, şüphelilerin, suç işlemek amacı ile örgüt kurdukları ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçu işledikleri öne sürüldü. Savcılık, anılan soruşturmaya 7 Şubat 2022’de takipsizlik kararı verdi. Karara yapılan itirazı değerlendiren Bakırköy Sulh 5. Ceza Hakimliği de ret kararı verdi.


Şüphelilerden Hasan Akdeniz, Şahinler dosyası kapsamında tutuklu.

YARGITAY, O KARARI KALDIRDI
Bu karardan sonra dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Takipsizlik kararının kaldırılması için Adalet Bakanlığı’na başvurularak ‘kanun yararına bozma’ talep etti. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri, dosyayı Yargıtay’a gönderdi. Dosyaya bakan Yargıtay 11. Ceza Dairesi, Bakırköy 5. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını, kanun yararına bozdu.


Kalamış’ta restoranda çıkan çatışmada Susurluk hükümlüsü Bandırmalıoğlu da öldü.

‘EKSİK İNCELEME YAPILDI’
Bozma kararında, eksik soruşturma yapıldığı, gerekçede de hataya düşüldüğü kaydedildi. Bozma kararı sonrası, şüphelileri arasında Sedat Şahin, Hasan Akdeniz, Salih Yiğiner, Emrah Topal, Şafak Gerçin, Hasan Peker, Fatih Peker, Erden Timur, Ergin Göleli, Fırat Ronahi Göleli, Sulhattin Göleli ve Yılmaz Barlık’ın da olduğu 17 kişi ve şirket hakkında yeniden soruşturma süreci başladı. Hukukçular, kanun yararına bozma sonrası davanın açılmasının kaçınılmaz olduğu görüşünü bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x